Summer School on Geometric and Algebraic Combinatorics Paris, 17-28 June 2019

Description

image This two-week summer school will present an overview of a selection of topics in the crossroads between geometry, algebra, and combinatorics. It will consist of four one-week mini-courses given by leading experts, complemented with supervised exercise sessions, lectures by invited researchers, and research presentations by junior participants. The school is aimed at young researchers in geometric and algebraic combinatorics and related fields, although any interested researcher is welcome to participate. We expect the school to be an opportunity to bring together researchers from different backgrounds and foster new interactions. This school is part of the ongoing ANR project CAPPS.

Mini-Courses

News

Important dates

Invited speakers

Contributed talks and posters

Contributed talks

Contributed posters

Programme

Time Monday 17 Tuesday 18 Wednesday 19 Thursday 20 Friday 21
9:00 Registration
9:30 Ardila Ardila Pons Ardila Ardila
10:00
10:30 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
11:00 Supina Supina Supina Supina Supina
11:30 Brugallé
12:00
12:30 Lunch break Lunch break Lunch break Lunch break Lunch break
14:30 Codenotti Olarte Macchia Bastidas Scholten
15:00 Venturello Venturello Morier-Genoud Zheng Zheng
15:30
16:00 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
16:30 Venturello Venturello Poster session Venturello Venturello
17:00
17:30

Time Monday 24 Tuesday 25 Wednesday 26 Thursday 27 Friday 28
9:00 Registration
9:30 Sturmfels Sturmfels Meunier Sturmfels Sturmfels
10:00
10:30 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
11:00 Kubjas Kubjas Sorea Kubjas Kubjas
11:30 de Mesmay
12:00
12:30 Lunch break Lunch break Lunch break Lunch break Lunch break
14:30 Maraj Görlach Borger Bender Ashraf
15:00 Novik Novik Sanyal Novik Novik
15:30
16:00 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
16:30 Zheng Zheng Problem session Zheng Zheng
17:00
17:30

List of participants

Ali Al Setri (San Fransisco State University)
Doriann Albertin (Université Paris-Est Marne-la-Vallée)
Federico Ardila (San Francisco State University & Universidad de los Andes)
Ahmed Ashraf (University of Western Ontario)
Sergey Avvakumov (IST Austria)
Iman Bahmani Jafarloo (Politecnico di Torino)
İlayda Barış (Bogazici University)
Jose Bastidas (Cornell University)
Markus Baumeister (RWTH Aachen University)
Matías Bender (Sorbonne Université/INRIA/CNRS)
Aenne Benjes (Goethe University Frankfurt)
Christopher Borger (Otto-von-Guericke Universität Magdeburg)
Marin Boyet (CMAP École Polytechnique)
Erwan Brugallé (Université de Nantes)
Jan-Marten Brunink (Osnabrück University)
Jean Cardinal (Université Libre de Bruxelles)
Kyle Celano (University of Miami)
Xiangying Chen (Freie Universität Berlin)
Huanhuan Chen (Paris-Saclay University)
Lorenzo Ciardo (University of Oslo)
Oliver Clarke (University of Bristol)
Giulia Codenotti (Freie Universität Berlin)
Jeshu Dastidar (San Francisco State University)
Esha Datta (UC Davis )
Arnaud de Mesmay (CNRS, GIPSA-lab)
Bishal Deb (Université Paris-Est Marne-la-Vallée)
Aram Dermenjian (Université du Québec a Montréal)
Eliana Duarte (MPI Leipzig )
Clément Dupont (Université de Montpellier)
Sophia Elia (Freie Universität Berlin)
Sabrina Enriquez (University of California Davis)
Oleksandra Gasanova (Uppsala University)
Paul Görlach (Max Planck Institute MiS Leipzig)
Alexandros Grosdos Koutsoumpelias (Osnabrück University)
Derek Hanely (University of Kentucky)
Alfredo Hubard (Université Paris-Est Marne-la-Vallée)
Oscar Iglesias Valiño (Universidad de Cantabria)
R. Amzi Jeffs (University of Washington Seattle)
Martina Juhnke-Kubitzke (University of Osnabrück)
Daniel Kalmbach (RWTH Aachen Universität)
Kunda Kambaso (RWTH Aachen Universität)
Jinha Kim (Seoul National University)
Kaie Kubjas (Sorbonne Université)
Olga Kuznetsova (Aalto University)
Evgeniya Lagoda (FU Berlin, Berlin Mathematical School)
Anna Margarethe Limbach (RWTH Aachen University)
Yefei Ma (ETH Zurich)
Antonio Macchia (Freie Universität Berlin)
Sebastian Manecke (Goethe University Frankfurt)
Aida Maraj (University of Kentucky)
Leonardo Martínez-Sandoval (Sorbonne Université)
Frédéric Meunier (École Nationale des Ponts et Chaussées)
Kim Minki (Technion)
Sophie Morier-Genoud (Sorbonne Université)
Calder Morton-Ferguson (University of Toronto)
Vu Nguyen Dinh (Paris 13 University)
Isabella Novik (University of Osnabrück)
Jorge Alberto Olarte (Freie Universität Berlin)
Arnau Padrol (Sorbonne Université)
Zuzana Patáková (IST Austria, Charles University)
Marta Pavelka (University of Miami)
Raul Penaguiao (University of Zurich)
Eva Philippe (ENS Paris)
Vincent Pilaud (École polytechnique)
Viviane Pons (Université Paris-Sud)
Ivan Rasskin (IMAG)
Julian Ritter (École polytechnique)
Rowan Rowlands (University of Washington )
Andrés David Santamaría-Galvis (UP-FAMNIT (University of Primorska))
Raman Sanyal (Goethe-Universität Frankfurt)
Georgy Scholten (North Carolina State University )
Grégoire Sergeant (Uiversité Paris 7)
Connor Simpson (University of Wisconsin -- Madison)
Hannah Sjöberg (Freie Universität Berlin)
Aleksandra Sobieska (Texas A&M University)
Miruna-Stefana Sorea (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
Simon Andres Soto Ochoa (Eindhoven University of Technology)
Bernd Sturmfels (University of California at Berkeley & Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences Leipzig)
Mariel Supina (University of California, Berkeley)
Daniel Tamayo (Universidad de los Andes)
Soumeya Merwa Tebtoub (University of Science and Technology Houari Boumedienne)
Ayush Kumar Tewari (TU Berlin)
Ling Hei Tsang (The Ohio State University)
Elias Tsigaridas (INRIA Paris)
Lorenzo Venturello (University of Osnabrück)
Andres Vindas Melendez (University of Kentucky)
Pascal Wild (Institute of Science and Technology Austria)
Martin Winter (TU Chemnitz)
Lei Xue (University of Washington)
Hailun Zheng (University of Michigan)

Venue

The school will take place at the Pierre et Marie Campus of the Faculty of Science & Engineering of Sorbonne Université at Jussieu (check the openstreetmap). Lectures will be at room 15-25-104 at the 1st floor between towers 15 and 25.
image

Organizers

Contact

GACschool@imj-prg.fr

Related events

Conferences

Seminars

Sponsors